Zasady uczęszczania na lektoraty języków nowożytnych w
Studium Językowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Studium Językowe UAM jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną Uniwersytetu, której podstawowym zadaniem jest organizowanie i prowadzenie działalności dydaktycznej związanej z kształceniem językowym studentów UAM.
Od roku akademickiego 2013/2014 Studium Językowe UAM prowadzi przedmioty o nazwie: lektorat języka angielskiego, lektorat języka niemieckiego, lektorat języka hiszpańskiego, lektorat języka francuskiego, lektorat języka włoskiego, lektorat języka rosyjskiego.
- Wymiar godzinowy lektoratu z języka obcego
Na studiach stacjonarnych liczba godzin zajęć w zakresie nauki obowiązkowego języka obcego wynosi:
- 120 godzin na studiach pierwszego stopnia i trwa przez 4 semestry w wymiarze 30 godzin na semestr (nauka języka ogólnego),
- 180 godzin na jednolitych studiach magisterskich i trwa przez 6 semestrów w wymiarze
30 godzin na semestr (120 godzin nauki języka ogólnego + 60 godzin nauki języka specjalistycznego) ,
- 60 godzin na studiach drugiego stopnia i trwa przez 2 semestry w wymiarze 30 godzin na semestr (nauka języka specjalistycznego).
- Punkty ECTS
Za zajęcia z lektoratu języka obcego przyznaje się:
- 10 punktów ECTS na studiach pierwszego stopnia: 2 punkty ECTS za każdy semestr nauki języka obcego + 2 punkty ECTS za egzamin po ukończeniu lektoratu na poziomie B2.2,
- 14 punktów ECTS na jednolitych studiach magisterskich: 2 punkty ECTS za każdy semestr nauki języka obcego + 2 punkty ECTS za egzamin po ukończeniu lektoratu na poziomie B2.2
+ 4 punkty ECTS (2 punkty / semestr) po ukończeniu lektoratu z języka specjalistycznego w wymiarze 60 godzin / 2 semestry,
- 4 punkty ECTS na studiach drugiego stopnia (2 punkty / semestr) po ukończeniu lektoratu z języka specjalistycznego w wymiarze 60 godzin / 2 semestry.
I.Studia stacjonarne pierwszego stopnia
Postanowienia ogólne
1. Lektorat języka nowożytnego obejmuje na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia 120 godzin realizowanych w trakcie czterech semestrów (wariant podstawowy), począwszy od drugiego semestru pierwszego roku studiów. Celem lektoratu ogólnojęzykowego jest pozyskanie umiejętności językowych na poziomie B2 zgodnie z wymogami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Grupy lektoratowe na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia rozpoczynają zajęcia lektoratowe od poziomu minimum A2i realizują program w następującym porządku:
- semestr pierwszy: utrwalenie i pogłębienie umiejętności językowych na poziomie A2 oraz podstawy poziomu B1;
- semestr drugi: utrwalenie poziomu B1;
- semestr trzeci: materiał odpowiadający poziomowi B2.1;
- semestr czwarty: przygotowanie do egzaminu na poziomie B2.2.
Oznacza to, że:
- student rozpoczynający lektorat na poziomie A2 zobowiązany jest do uczęszczania na lektorat przez cztery semestry, począwszy od drugiego semestru I roku (łącznie 120 godzin lektoratu), wówczas wykorzystuje 4 żetony,
- student rozpoczynający lektorat na poziomie B1 zobowiązany jest do uczęszczania na lektorat przez trzy semestry, począwszy od drugiego semestru I roku (łącznie 90 godzin lektoratu), wówczas wykorzystuje 3 żetony,
- student rozpoczynający lektorat na poziomie B2.1, zobowiązany jest do uczęszczania na lektorat przez dwa semestry, począwszy od drugiego semestru I roku (łącznie 60 godzin lektoratu), wówczas wykorzystuje 2 żetony,
- student rozpoczynający lektorat na poziomie B2.2, zobowiązany jest do uczęszczania na lektorat przez jeden semestr, począwszy od drugiego semestru I roku (łącznie 30 godzin lektoratu), wówczas wykorzystuje 1 żeton.
Student, który nie wykorzysta 4 przysługujących mu żetonów językowych na realizację obowiązkowego lektoratu do poziomu B2, pozostałe żetony może wykorzystać na uczestnictwo w lektoracie z dowolnie wybranego języka w grupie międzywydziałowej w dowolnym okresie studiów pierwszego stopnia. Za zaliczenie tych dodatkowych zajęć przypisuje się punkty ECTS,
2 na semestr, oraz uwzględnia się ten fakt w suplemencie do dyplomu jako „dodatkowe osiągnięcie”.
Informacja dotycząca grup międzywydziałowych udostępniona zostanie na stronie Studium Językowego UAM. Warunkiem utworzenia grupy jest zapisanie się minimum 14 studentów na dany język i poziom.
- W ramach nauki języka obcego, o którym mowa w pkt. 1, studenci mogą uczestniczyć w lektoratach z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Jednakże wybór języka uzależniony jest od programu studiów danego kierunku oraz od języka oferowanego przez Wydział.
- Uczestnictwo w zajęciach z nauki języka obcego jest obowiązkowe i kończy się uzyskaniem zaliczenia po każdym semestrze, z zastrzeżeniem pkt. 4.
- Z uczestnictwa w zajęciach z nauki języka obcego może zostać zwolniony student, który posiada zewnętrzny certyfikat znajomości języka zgodny z załącznikiem do Zarządzenia Nr 435/2023/2024 Rektora UAM z dnia 25 kwietnia 2024 r.
- Z uczestnictwa w zajęciach z nauki języka obcego nie zwalnia ukończony lektorat na wyższym roku studiów lub innym kierunku. Wprowadzone od roku akademickiego 2013/2014 zasady nie umożliwiają przepisywania lektoratu ze starego systemu.
- Na zajęcia z nauki nowożytnego języka obcego na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia obowiązuje rejestracja żetonowa poprzez system USOS na każdy semestr nauki języka obcego. Informacja dotycząca terminu rejestracji żetonowej udostępniona zostanie na stronie internetowej Studium Językowego UAM (sj.amu.edu.pl) oraz przekazana do Biura Obsługi Studenta poszczególnych Wydziałów.
- Liczba osób w grupie lektoratowej wynosi minimum 14 osób.
Test diagnozujący
- Wszyscy studenci studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na początku I semestru I roku są obowiązkowo poddani diagnozującemu testowi językowemu.
- Celem testu jest określenie poziomu biegłości językowej. Student, który na teście uzyska wynik na poziomie poniżej A2, może skorzystać z konsultacji językowych w zakresie autonomicznego uczenia się prowadzonych przez wyznaczonych lektorów Studium Językowego UAM. Od roku akademickiego 2013/2014 student ma również możliwość bezpłatnego skorzystania z e-learningowych materiałów do samodzielnej nauki języka angielskiego www.elearning.amu.edu.pl (logowanie tak jak do poczty uniwersyteckiej; zakładka Studium Językowe UAM => E-angielski: materiały do nauki własnej na poziomie A1- A2).
- Test diagnozujący dostępny jest zwykle od połowy października do 31 października danego roku akademickiego. Wykonanie testu diagnozującego jest możliwe po zalogowaniu (logowanie jak do systemu USOS) na stronie: testyjezykowe.amu.edu.pl
Test poziomujący
- Wszyscy studenci studiów stacjonarnych pierwszego stopnia pod koniec I semestru I
roku są obowiązkowo poddani poziomującemu testowi językowemu.
- Przeprowadzenie testu poziomującego służy przyporządkowaniu studentów do odpowiednich grup według poziomu kompetencji językowych. Przyporządkowanie do grupy o odpowiednim poziomie kompetencji językowych dokonywane jest jednorazowo przed rozpoczęciem zajęć z języka obcego. Po wykonaniu testu poziomującego studentowi zostanie przypisany żeton na odpowiednim poziomie, za pomocą którego dokona rejestracji na zajęcia z nauki języka obcego.
Student, który nie przystąpi do testu poziomującego, nie będzie mógł zarejestrować się na zajęcia z nauki języka obcego.
Informacja dotycząca terminu rejestracji żetonowej udostępniona zostanie na stronie internetowej Studium Językowego UAM (sj.amu.edu.pl) oraz przekazana do Biura Obsługi Studenta poszczególnych Wydziałów pod koniec semestru zimowego.
- Test poziomujący dostępny jest od trzeciego tygodnia grudnia do połowy stycznia danego roku akademickiego. Wykonanie testu poziomującego jest możliwe po zalogowaniu (logowanie jak do systemu USOS) na stronie: testyjezykowe.amu.edu.pl
Zaliczenie zajęć z języka obcego na podstawie zewnętrznych certyfikatów
- Z uczestnictwa w zajęciach z nauki języka obcego może zostać zwolniony student, który posiada zewnętrzny certyfikat znajomości języka zgodny z załącznikiem nr 1.
- Certyfikaty określone w załączniku nr 1, zwalniają z zajęć z nauki języka obcego w okresie 5 lat od daty uzyskania certyfikatu, chyba że ważność danego certyfikatu ustaje wcześniej.
- Na podstawie przedłożonego certyfikatu Studium Językowe UAM dokonuje wpisu oceny do systemu USOS zgodnie z wykazem określonym w załączniku. Student zobowiązany jest co semestr do kontaktu ze Studium Językowym UAM celem przepisania oceny na kolejny semestr studiów.
- Posiadanie zewnętrznego certyfikatu określonego w załączniku zwalnia również z obowiązku zdania egzaminu certyfikacyjnego.
- Student, który został zwolniony z uczestnictwa w zajęciach z języka obcego oraz egzaminu certyfikacyjnego na podstawie zewnętrznego certyfikatu znajomości języka nie otrzymuje certyfikatu biegłości językowej wydawanego przez UAM.
- Student, który został zwolniony z uczestnictwa w zajęciach z języka obcego oraz egzaminu certyfikacyjnego na podstawie zewnętrznego certyfikatu znajomości języka, może wykorzystać 4 przysługujące mu żetony językowe na uczestnictwo w lektoracie z dowolnie wybranego języka w grupie międzywydziałowej.
Egzamin certyfikacyjny
- Po zaliczeniu zajęć z nauki języka obcego, przewidzianego w programie studiów, student
studiów stacjonarnych zobowiązany jest do złożenia egzaminu certyfikacyjnego, organizowanego przez Studium Językowe UAM pod koniec każdego semestru.
Do przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego uprawnia zaliczenie semestru lektoratu na poziomie B2.2.
- Z egzaminu certyfikacyjnego zwalnia wyłącznie zewnętrzny certyfikat językowy określony w załączniku.
- Osoby z niepełnosprawnościami, które ubiegają się o szczególne traktowanie na egzaminie certyfikacyjnym, zobowiązane są zgłosić ten fakt w Biurze ds. osób niepełnosprawnych co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem egzaminu.
- Przed przystąpieniem do egzaminu certyfikacyjnego student zobowiązany jest do samodzielnej rejestracji poprzez system USOS na egzamin w terminach wskazanych przez
Studium Językowe UAM. Informacja dotycząca terminu rejestracji na egzamin certyfikacyjny udostępniona zostanie na stronie internetowej Studium Językowego UAM (sj.amu.edu.pl) oraz przekazana do Biura Obsługi Studenta poszczególnych Wydziałów.
- Jeśli zarejestrowany student nie przystąpi do egzaminu, traci jedno przysługujące mu podejście.
- Studentowi, który nie zaliczył egzaminu certyfikacyjnego na poziomie B2, przysługuje jeszcze jedno bezpłatne podejście w dowolnym okresie przed zakończeniem studiów. W przypadku nie zaliczenia egzaminu po raz drugi, student powtarza przedmiot oraz zobowiązany jest do uczestnictwa w lektoracie odpowiadającym zajęciom z semestru czwartego (B2.2).
- Na wniosek studenta Studium Językowe UAM wydaje odpłatnie Certyfikat biegłości językowej na podstawie zdanego przez studenta egzaminu certyfikacyjnego.
- Wysokość opłaty za wydanie dokumentu „Certyfikat biegłości językowej” reguluje Zarządzenie Nr 325/2013/2014 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 12 sierpnia 2014 r.
II.Studia stacjonarne drugiego stopnia
Postanowienia ogólne
1. Lektorat języka nowożytnego obejmuje na studiach stacjonarnych drugiego stopnia
60 godzin realizowanych w trakcie dwóch semestrów (wariant podstawowy). Celem lektoratu z zakresu języka specjalistycznego jest pozyskanie umiejętności językowych na poziomie B2+.
- Na zajęcia z nauki nowożytnego języka obcego na studiach stacjonarnych drugiego stopnia obowiązuje rejestracja żetonowa poprzez system USOS. Liczba osób w grupie wynosi minimum 12 osób, a maksimum 18 osób.
- Studenci drugiego stopnia, którzy zaliczą jeden wykład specjalistyczny prowadzony w ramach AMU-PIE, mogą zostać zwolnieni wyłącznie z 30 godzin obowiązkowego lektoratu z zakresu języka specjalistycznego.
- Po zakończeniu lektoratu student zobowiązany jest do przystąpienia do egzaminu końcowego na poziomie B2+ obejmującego wyłącznie zakres języka specjalistycznego odpowiedniego dla kierunku studiów. Egzamin obejmuje materiał z całego kursu (60h) , niezależnie od tego, czy student odbył część zajęć w amu-pie.
- Studentowi, który nie zaliczył egzaminu końcowego na poziomie B2+, przysługuje jeszcze jedno bezpłatne podejście w dowolnym okresie przed zakończeniem studiów. W przypadku nie zaliczenia egzaminu po raz drugi, student powtarza przedmiot oraz zobowiązany jest do uczestnictwa w lektoracie odpowiadającym zajęciom z semestru drugiego.
- Z uczestnictwa w zajęciach z nauki języka obcego nie zwalnia ukończony lektorat na innym kierunku studiów. Wprowadzone od roku akademickiego 2013/2014 zasady nie umożliwiają przepisywania lektoratu ze starego systemu.
III.Studia stacjonarne jednolite magisterskie
Postanowienia ogólne
1. Lektorat języka nowożytnego obejmuje na studiach stacjonarnych jednolitych magisterskich
180 godzin realizowanych w trakcie sześciu semestrów (wariant podstawowy). Celem lektoratu ogólnojęzykowego jest pozyskanie umiejętności językowych na poziomie B2 zgodnie z wymogami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Grupy lektoratowe na studiach stacjonarnych jednolitych magisterskich rozpoczynają zajęcia lektoratowe od poziomu minimum A2i realizują program w następującym porządku:
- semestr pierwszy: utrwalenie i pogłębienie umiejętności językowych na poziomie A2 oraz podstawy poziomu B1;
- semestr drugi: utrwalenie poziomu B1;
- semestr trzeci: materiał odpowiadający poziomowi B2.1;
- semestr czwarty: przygotowanie do egzaminu na poziomie B2.2.
Oznacza to, że:
- student rozpoczynający lektorat na poziomie A2 zobowiązany jest do uczęszczania na lektorat przez cztery semestry, począwszy od drugiego semestru I roku (łącznie 120 godzin lektoratu), wówczas wykorzystuje 4 żetony,
- student rozpoczynający lektorat na poziomie B1 zobowiązany jest do uczęszczania na lektorat przez trzy semestry, począwszy od drugiego semestru I roku (łącznie 90 godzin lektoratu), wówczas wykorzystuje 3 żetony,
- student rozpoczynający lektorat na poziomie B2.1, zobowiązany jest do uczęszczania na lektorat przez dwa semestry, począwszy od drugiego semestru I roku (łącznie 60 godzin lektoratu), wówczas wykorzystuje 2 żetony,
- student rozpoczynający lektorat na poziomie B2.2, zobowiązany jest do uczęszczania na lektorat przez jeden semestr, począwszy od drugiego semestru I roku (łącznie 30 godzin lektoratu), wówczas wykorzystuje 1 żeton.
Student, który nie wykorzysta 4 przysługujących mu żetonów językowych na realizację obowiązkowego lektoratu do poziomu B2, pozostałe żetony może wykorzystać na uczestnictwo w lektoracie z dowolnie wybranego języka w grupie międzywydziałowej w dowolnym okresie studiów. Za zaliczenie tych dodatkowych zajęć przypisuje się punkty ECTS oraz uwzględnia się ten fakt w suplemencie do dyplomu jako „dodatkowe osiągnięcie”.
Informacja dotycząca grup międzywydziałowych udostępniona zostanie na stronie Studium Językowego UAM. Warunkiem utworzenia grupy jest zapisanie się minimum 12 studentów na dany język i poziom, a maksymalnie 18.
Celem lektoratu z zakresu języka specjalistycznego (semestr piąty i szósty lektoratu) jest pozyskanie umiejętności językowych na poziomie B2+ (zakres języka specjalistycznego odpowiedniego dla kierunku studiów).
- W ramach nauki języka obcego, o którym mowa w pkt. 1, studenci mogą uczestniczyć w lektoratach z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Jednakże wybór języka uzależniony jest od programu studiów danego kierunku oraz od języka oferowanego przez Wydział.
- Uczestnictwo w zajęciach z nauki języka obcego jest obowiązkowe i kończy się uzyskaniem zaliczenia po każdym semestrze, z zastrzeżeniem pkt. 4.
- Z uczestnictwa w zajęciach z nauki języka obcego (część lektoratu ogólnojęzykowego) może zostać zwolniony student, który posiada zewnętrzny certyfikat znajomości języka zgodny z załącznikiem do niniejszych zasad (wykaz certyfikatów jest zgodny z załącznikiem nr 1 do Zarządzenia Nr 435/2023/2024 Rektora UAM z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji zajęć z nauki języka obcego).
- Z uczestnictwa w zajęciach z nauki języka obcego nie zwalnia ukończony lektorat na wyższym roku studiów lub innym kierunku. Wprowadzone od roku akademickiego 2013/2014 zasady nie umożliwiają przepisywania lektoratu ze starego systemu.
- Na zajęcia z nauki nowożytnego języka obcego na studiach stacjonarnych jednolitych magisterskich obowiązuje rejestracja żetonowa poprzez system USOS na każdy semestr nauki języka obcego. Informacja dotycząca terminu rejestracji żetonowej udostępniona zostanie na stronie internetowej Studium Językowego UAM (sj.amu.edu.pl) oraz przekazana do Biura
Obsługi Studenta poszczególnych Wydziałów.
- Liczba osób w grupie lektoratowej wynosi minimum 14 osób.
- Studenci jednolitych studiów magisterskich, którzy zaliczą jeden wykład specjalistyczny prowadzony w ramach AMU-PIE, mogą zostać zwolnieni wyłącznie z 30 godzin obowiązkowego lektoratu z zakresu języka specjalistycznego.
Test diagnozujący
- Wszyscy studenci studiów stacjonarnych jednolitych magisterskich na początku I semestru I roku są obowiązkowo poddani diagnozującemu testowi językowemu.
- Celem testu jest określenie poziomu biegłości językowej. Student, który na teście uzyska wynik na poziomie poniżej A2, może skorzystać z konsultacji językowych w zakresie autonomicznego uczenia się prowadzonych przez wyznaczonych lektorów Studium Językowego UAM. Od roku akademickiego 2013/2014 student ma również możliwość bezpłatnego skorzystania z e-learningowych materiałów do samodzielnej nauki języka angielskiego www.elearning.amu.edu.pl (logowanie tak jak do poczty uniwersyteckiej; zakładka Studium Językowe UAM => E-angielski: materiały do nauki własnej na poziomie A1- A2).
- Test diagnozujący dostępny jest zwykle od połowy października do 31 października danego roku akademickiego. Wykonanie testu diagnozującego jest możliwe po zalogowaniu (logowanie jak do systemu USOS) na stronie: testyjęzykowe.amu.edu.pl
Test poziomujący
- Wszyscy studenci studiów stacjonarnych jednolitych magisterskich pod koniec I semestru I roku są obowiązkowo poddani poziomującemu testowi językowemu.
- Przeprowadzenie testu poziomującego służy przyporządkowaniu studentów do odpowiednich grup według poziomu kompetencji językowych. Przyporządkowanie do grupy o odpowiednim poziomie kompetencji językowych dokonywane jest jednorazowo przed rozpoczęciem zajęć z języka obcego. Po wykonaniu testu poziomującego studentowi zostanie przypisany żeton na odpowiednim poziomie, za pomocą którego dokona rejestracji na zajęcia z nauki języka obcego.
Student, który nie przystąpi do testu poziomującego, nie będzie mógł zarejestrować się na zajęcia z nauki języka obcego.
Informacja dotycząca terminu rejestracji żetonowej udostępniona zostanie na stronie internetowej Studium Językowego UAM (sj.amu.edu.pl) oraz przekazana do Biura Obsługi Studenta poszczególnych Wydziałów pod koniec semestru zimowego.
- Test poziomujący dostępny jest od trzeciego tygodnia grudnia do połowy stycznia danego roku akademickiego. Wykonanie testu poziomującego jest możliwe po zalogowaniu (logowanie jak do systemu USOS) na stronie: testyjezykowe.amu.edu.pl
Zaliczenie zajęć z języka obcego na podstawie zewnętrznych certyfikatów
- Z uczestnictwa w zajęciach z nauki języka obcego może zostać zwolniony student, który posiada zewnętrzny certyfikat znajomości języka zgodny z załącznikiem. Certyfikat, o którym mowa powyżej zwalnia wyłącznie z uczestnictwa w lektoracie języka obcego na poziomie B2, zwolnienie nie obejmuje nauki języka specjalistycznego odpowiedniego dla kierunku studiów (semestr piąty i szósty lektoratu).
- Certyfikaty określone w załączniku nr 1, zwalniają z zajęć z nauki języka obcego w okresie 5 lat od daty uzyskania certyfikatu, chyba że ważność danego certyfikatu ustaje wcześniej.
- Na podstawie przedłożonego certyfikatu Studium Językowe UAM dokonuje wpisu oceny do systemu USOS zgodnie z wykazem określonym w załączniku. Student zobowiązany jest co semestr do kontaktu ze Studium Językowym UAM celem przepisania oceny na kolejny semestr studiów.
- Posiadanie zewnętrznego certyfikatu określonego w załączniku zwalnia również z obowiązku zdania egzaminu certyfikacyjnego na poziomie B2.
- Student, który został zwolniony z uczestnictwa w zajęciach z języka obcego oraz egzaminu certyfikacyjnego na poziomie B2 na podstawie zewnętrznego certyfikatu znajomości języka, nie otrzymuje certyfikatu biegłości językowej wydawanego przez UAM.
- Student, który został zwolniony z uczestnictwa w zajęciach z języka obcego oraz egzaminu certyfikacyjnego na poziomie B2 na podstawie zewnętrznego certyfikatu znajomości języka, może wykorzystać 4 przysługujące mu żetony językowe na uczestnictwo w lektoracie z dowolnie wybranego języka w grupie międzywydziałowej i otrzymać 2 pkt ECTS za każdy semestr.
Egzamin certyfikacyjny
- Po zaliczeniu zajęć z nauki języka obcego przewidzianego w programie studiów student studiów stacjonarnych jednolitych magisterskich zobowiązany jest do złożenia egzaminu certyfikacyjnego na poziomie B2 oraz po ukończeniu 2 semestrów nauki języka specjalistycznego odpowiedniego dla danego kierunku studiów (B2+) zobowiązany jest do złożenia egzaminu końcowego.
- Z egzaminu certyfikacyjnego na poziomie B2 zwalnia wyłącznie zewnętrzny certyfikat językowy określony w załączniku.
- Osoby z niepełnosprawnościami, które ubiegają się o szczególne traktowanie na egzaminie certyfikacyjnym, zobowiązane są zgłosić ten fakt w Biurze ds. osób niepełnosprawnych co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem egzaminu.
- Przed przystąpieniem do egzaminu certyfikacyjnego student zobowiązany jest do samodzielnej rejestracji na egzamin w terminach wskazanych przez Studium Językowe UAM.
Informacja dotycząca terminu rejestracji na egzamin certyfikacyjny udostępniona zostanie na stronie internetowej Studium Językowego UAM (sj.amu.edu.pl) oraz przekazana do Biura Obsługi Studenta poszczególnych Wydziałów.
- Jeśli zarejestrowany student nie przystąpi do egzaminu, traci jedno przysługujące mu podejście.
- Studentowi, który nie zaliczył egzaminu certyfikacyjnego na poziomie B2 lub egzaminu końcowego z uwzględnieniem języka specjalistycznego odpowiedniego dla danego kierunku studiów (B2+) przysługuje jeszcze jedno bezpłatne podejście w dowolnym okresie przed zakończeniem studiów. W przypadku nie zaliczenia egzaminu po raz drugi student powtarza przedmiot.
- Na wniosek studenta Studium Językowe UAM wydaje odpłatnie Certyfikat biegłości językowej na podstawie zdanego przez studenta egzaminu certyfikacyjnego.
- Wysokość opłaty za Certyfikat biegłości językowej reguluje Zarządzenie Nr 439/2023/2024 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2024 r.