Festiwalowy gwar w Studium Językowym
Festiwal Nauki i Sztuki UAM to coroczne wydarzenie organizowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ma na celu popularyzację wiedzy naukowej oraz sztuki wśród szerokiej publiczności. W ramach festiwalu Studium Językowe oraz Biblioteka Studium Językowego UAM zorganizowały wydarzenia związanie z poznawaniem kultury i języka, geografii, historii krajów hiszpańskojęzycznych, byłych krajów związku radzieckiego oraz innych krajów europejskich w formie stacjonarnej i online. Licznie przybyła młodzież wzięła udział w wykładach, konkursach, quizach i questach. Młodzież wykazała się dużą kreatywnością i świetnie poradziła sobie z zadaniami i odkrywania tajemnic i ciekawostek związanych z kulturą europejską.
W formie online dr Bogumiła Mandelt przeprowadziła Quiz „El Mundo Hispano” na temat kultury, geografii i historii krajów hiszpańskojęzycznych, a studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Wschodoznawców pod opieką dra Macieja Waraczewskiego przedstawili bogactwo kulturowe krajów byłego Związku Radzieckiego i przeprowadzili quiz. Zwycięzcy zmagań otrzymali nagrody.
W ramach wydarzeń stacjonarnych mgr Danuta Furszpaniak przedstawiła interaktywną prezentację ‘Responsibility for Words and Visuals in Multimedia Presentations’,
w której wyjaśniła, jak posługując się myśleniem krytycznym, słowem i obrazem być wiarygodnym prezenterem, który zaciekawia słuchaczy i przykuwa uwagę do przedstawianych treści.
W programie znalazła się m.in. autorska wystawa fotograficzna „Ślady Europy” autorstwa
mgr Małgorzaty Kowalskiej, a zaprezentowane historie i ciekawostki związane z różnymi miejscami w Europie posłużyły jako punkt wyjścia do zadań w konkursie na temat dziedzictwa kulturowego Europy. Dociekliwość i kooperacja jedenastoosobowego zespołu została zwieńczona ułożeniem hasła Studium Językowego UAM ‘MULTILINGUALISM’. Uczestnicy gry zostali uhonorowani certyfikatami znawców kultury europejskiej ‘The European Globetrotter’. Zwycięzcy otrzymali nagrody.
Niecodziennym zainteresowaniem cieszył się również unikatowy zabytek biblioteczny — księga inwentarzowa z 1962 roku, będąca świadkiem historii Biblioteki Studium Językowego.